Yükleniyor... Lütfen Bekleyiniz.
search

Canon 5d Mark 4 ve Sony A7s2 Log Savaşları

Canon 5d Mark 4 ve Sony A7s2 Log Savaşları / Dslr Fotoğraf Makinesi :

Fotoğraf mı video mu çekeceksiniz? İşte bütün mesele bu.  🙂

5D Mark 4 den önce biliyorsunuz Mark 2- ve Mark 3 hayatımıza girmiş , İso ile bozulma oranının azalması sonucu gece çekimlerine yeşil ışık yanmış, karanlık detay bozulmaları azalmış, yarı profesyonel video çekimlerini yapabilir hale gelmiştik.5D Mark 4 ile birlikte yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekimi, kroplu 4k video, data rate i artmış 1080p video ve daha iyi bir iso ile tam canavara sahip olduk. Bu canavar bizi bayağı götürdü.Açıkcası ”log”ile tanışmadan öncesi ve sonrası yapmalı.Zira 5D Mark 4 de bir log öncesi bir de sonrası 2 sürüm mevcut.

Sony A7S2 ile birlikte log2-log3 gibi kavramlar hayatımıza girdi.Şimdi nedir bunlar diye soracaklar olabilir. Dinamik aralık hassasiyet presetleri diyebiliriz bunlara. Videoda yada fotoğrafta çekim anında alınan kayıtta gölgelerin ve aydınlığın daha soft olduğunu düşünebiliriz log etkisi ile.Yani keskinlik düzeyi minimuma inmekte.Buda daha profesyonel çalışmalar yapmaya yarıyor diyebiliriz kısaca.

SONUÇ :

Fotoğraf çekerken 5D Mark 4 kullanıyorum.Videolarda ise A7S2 ‘yi (Tabi presertleri daha da geliştirerek ve değiştirerek) tercih ediyorum.

Fotoğraf Çalışmaları :

Video Çalışmaları :

Merhaba,

2000 yılından beri profesyonel olarak fotoğrafçılık yapıyorum. Fotoğrafçılığın yanı sıra zamanla video ile ilgili projelerde de yer aldım. Böylece hem fotoğraf hem de video üzerinde bir çok çalışmam oldu. Sitede bu çalışmaların bir kısmı bulunmaktadır. Yeni çalışmalar yeni heyecanlar, yeni keşiflerdir. Projeniz ya da bir prodüksiyon ihtiyacınız varsa bana iletişim bölümündeki bilgileri kullanarak ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf çekimi çoğu çevrelerce hor görülen, basitleştirilen , ” ne var ki bunda ” şeklinde görülen sanat işidir. Gerekli tecrübe, ekipman ,ekip,  azim olmadan iyi bir çekim, iyi bir ürün çıkması zordur. İş verenlerin çoğu bunu bilmez ve ürün ortaya çıkana kadar fotoğraf çekimine karışmaz, altındaki müdürler aracılığıyla son ürün önüne gelene kadar bekler.Çoğu zaman fotoğraf çekimi sonucu hakkında da tam bir yorum yapamaz ” elinize sağlık der ” , üzerine yapılmış olan fotoğraf çekimi sonuçlarını nerede, nasıl kullanacağını bilemez. Plansızlardır ve etkisinden habersizlerdir, yönlendirilmeye açıktırlar. Muhtemelen o fotoğraf çekimi yapılmalıdır, zamanı gelmiştir , ” şirket dayatmasıdır ” . İşte fotoğraf çekimi için siz bu kadar hazırken karşı tarafta (Kesinlikle her iş veren böyle değil çoğunluk böyledir. ) bu handikapların olması en büyük talihsizliktir. Bu nedenle fotoğraf çekimi için bir firma ile anlaştı iseniz ilk işiniz keşif değil, iş verene bu çalışmanın faydalarını anlatmak olmalıdır.Kararsız bir iş veren ile kararsız bir çalışma sonucu da muallak olacağı için , fotoğrafı çeken kişi olarak yönlendirmelerden etkilenmeyin, yönlendirin lütfen. ?

Sevgiyle kalın,

Bülent Özalp 

TAGS:

Canon 5d Mark 4 ve Sony A7s2 Log Savaşları / Dslr Fotoğraf Makinesi , Canon 5d Mark 4 ve Sony A7s2 Log Savaşları

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts