Yükleniyor... Lütfen Bekleyiniz.
search

İlber Ortaylı Portre Fotoğraf Çekimi

İlber Ortaylı fotoğraf çekimi ve onunla ilgili görseller : (Atlas Dergisi )

FİRMALAR :

Atlas Dergisi

Atlas Tarih Dergisi

The Times Weekend

Autoshow Dergisi

Yacht Türkiye Dergisi

Formsante Dergisi

Şişecam Camekan Dergisi

Takas Bank

Doğuş Çay

Doğuş Otomotiv

Kurumsal Yayınlar

 

İlber Ortaylı fotoğraf çekimi ( Atlas Dergisi ) Portre Fotoğraf

Fotoğraf Çalışmaları

Video Çalışmaları

Diğer İlber Ortaylı portre fotoğraf çalışmaları :

Portre Fotoğraf Çekimi

Portre fotoğrafı çekmek için bir yazarın, sanatçının, armatörün, ünlü birinin evine misafir oldunuz yada onun istediği bir yere gittiniz.Yanınızda muhabir veya konuyu yaratmış, yazan biri var. Sırtınızda bir çanta dolusu lens ve dslr niz var. Elinizde ki bir çantada ise taşınabilir kolay kullanımlı ışık kaynağı ledler var. Tanışma faslı ile birlikte fotoğraf çekiminin sadece bundan ibaret olmadığı anlıyorsunuz. Burada fotoğraf çekiminin önüne geçen durumlar mevcut. O zaman gelin portre fotoğraf çekimine geçmeden gerçekleşen bu öğelere kısaca göz atalım.

Öncelikle çekimi yapacağını kişi ile yakın olmaya çabalamalısınız, tabi karşınızda ki kişi size tüm kapılarını açar bir durumda ise. Bulunduğunuz noktada kişi ile iletişime geçerken bir çok durumu süzebilmeli ve  ona göre davranabilmelisiniz. Örneğin ünlü kişi o gün ters gününde kalkmış, yorgun, isteksiz bir durumda olabilir ve bunu belli ediyor olabilir.

Buna hiç takılmadan pozitif enerjinizde kesinti yapmayın. Doğal olun, anı akışına bırakın her şey yoluna girecektir. Veya röportaj yapılacak kişi çok neşeli, konuşkan, paylaşımcı bir halde olabilir. İkramlar ve hikayeler birbirini kovalayabilir. Bu durumda da pozitif-sakin kişiliğimizden ödün vermiyoruz ve doğal davranışımızla her şey yolunda gidiyor. Çok sinirli bir şahsiyet yada ”dünyaları yakarım” duruşu ile karşınıza gelen bir kişiyle ise köprü-dayı ilişkisini düşünüp sakinliğimizi kaybetmeden çekimimize odaklanıyoruz.B urada pozitif-sakin yerine ciddi-sakin moduna geçmekte fayda görüyorum.

İlber Ortaylı fotoğraf çekimi ve ekipmanlar :

Portre fotoğrafı çekimi için yanımızda 50mm, 85mm, gibi lensler bulunmalıdır. Portre fotoğraf çekimi geniş açı 35mm bir lens ile de yapıyor olabilirsiniz ama bunun da bir sebebi olmalı. Mesela Orhan Pamuk fotoğrafımı ele alalım.Çekimi Atlas dergisi için gerçekleştiriyordum.Muhteşem manzaralı bir evi var.Önce evin içinde söyleşi yaptık o esnada bir çok fotoğraf çektim (Genelde 50mm kullandım, bazen biraz daha uzaklaşıp 70-200mm denedim) , daha sonra balkona yöneldi ve işte o anda hem Orhan Pamuk hemde sevgili İstanbul’u karenin içindeydi.Çok fazla vaktim yoktu, görüşmemiz bitmek üzereydi.

Bu zamanlarda hisleriniz tavan yapmalı lensler havada uçmalı.Balkona yönelmesi ile kapıyı açmadan ben 16-35 2.8 canon lensimi makineye yerleştirmiştim. Ve balkonda durduğu bir dakika içinde ( (Sürekli yer değiştirip bir konudan bahsederken-rahatsız etmeden) 24mm (Ciddi geniş açı- görüntüyü bozma ihtimali var)  ile,1/200 ( Anı tam dondurmak için ideal) f5/6 ( Arkadaki İstanbul silueti ile almam gerektiği için yeterli oldu ) ) tüm ayarları gerçekleştirip çekimi mi yaptım.Fotoğrafta korktuğum başıma gelmedi ve çok etkili bir görüntü elde ettim.İçerideki diğer fotoğraflarımdan 10 adım öndeydi bu fotoğraf hem de 24mm ile.

Portre fotoğraf çekimi için niçin 50mm, 85mm lens gerekli ?

Objeleri bozmadan (Genişletmeden veya inceltmeden) fotoğraf çekebilmek için 50mm idealdir. İnsan gözünün gördüğüne benzer etkisi vardır fotoğraf üzerinde. 85mm lens ile ise arkadaki objeleri biraz daha uçurup daha farklı bir boyuttan bakış sağlanabilir.Portrede farklı bir etki hissettirir.Portre fotoğraf çekerken bir diğer unsur fotoğraf lensinizde ki ”f” değeridir yani diyafram. Diyafram açıldıkça rakamı azalır mesela 2.8 diyafram açık diyafram 16 diyafram daha kapalı diyaframdır. 2.8 diyafram ışığı çok alır zaten açıktır ve bu nedenle max değerde ışık geliyordur.Tabi sizin lensiniz kaç diyaframı kullanmaya izin veriyor ? Lensininizin üzerinde ki diyafram sayısına göz atın.4 ve üzeri diyaframlar ile profesyenele yakın fotoğrafları gün ışığında çekebilirsiniz (Tabi rakam azalınca, mesela 1.8 lens daha keskin ve daha arkayı uçuracaktır. ) ancak biraz karanlıkta işinize yaramayacaktır.Makineninizin isosuna yüklenme yapacak portreniz pikselli görünecektir.O zaman fotoğraf ekipmanı alırken ne yapalım ?

1.4mm -1.8mm lensler tercih edebilir.Bu lensler ışığı fazla alacak, keskinliği arttıracak (Bu tip lenslerin içindeki camlar f değeri fazla lenslere göre az sayıda olur) , arkayı daha fazla uçuracak, doğal bokehlere izin verecektir.Tabi alacağınız lensler full frame olmalı ve full frame makinede kullanmalısınız.Böylece çok güzel portre fotoğraflar elde edeceksiniz.

Bülent Özalp

Tags:

Portre Fotoğraf Çekimi , Portre Fotoğraf Çekimi , İlber Ortaylı portre fotoğraf çekimi , İlber Ortaylı portre fotoğraf çekimi İlber Ortaylı fotoğraf çekimi , İlber Ortaylı fotoğraf çekimi ve onunla ilgili görseller.

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts